Informacja Administratora

Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280)

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu rodzicom  i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej uczniom.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.

Pomoc polega na rozpoznaniu potrzeb dziecka (edukacyjnych i rozwojowych) oraz jego indywidualnych możliwości, aby wspierać jego potencjał rozwojowy.

Potrzeba tej pomocy może powstać, kiedy dziecko:

- jest niepełnosprawne,

- ma trudności z zachowaniem lub emocjami,

- ma trudności z opanowaniem materiału,

- ma wadę wymowy,

- choruje przewlekle,

- przeżywa trudny czas np. ze względu na sprawy rodzinne,

- ma trudności adaptacyjne w nowym kraju,

Ale również:

- cechuje się wyjątkowymi uzdolnieniami.

Inicjatywa objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną przysługuje nauczycielom i specjalistom, ale także rodzicom dzieci.

Nauczyciele prowadzą obserwację wszystkich dzieci w swojej grupie i mogą zwrócić się do rodziców z informacją o zauważonych trudnościach i potrzebach.

Logopedzi przeprowadzają badania przesiewowe, w wyniku których kontaktują się z rodzicami dzieci, u których stwierdzają trudności w zakresie wymowy lub komunikacji.

Wszyscy specjaliści (logopedzi, pedagodzy specjalni, psycholodzy) prowadzą obserwacje dzieci na prośbę nauczycieli lub rodziców i przekazują informacje o poziomie funkcjonowania dziecka.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana przez wszystkich nauczycieli i specjalistów we współpracy z rodzicami. To, jak wygląda ta współpraca, wynika z potrzeb dziecka i rodzica oraz możliwości placówki. Mogą być to np.:

- wspomaganie w czasie bieżącej pracy w grupie,

- zajęcia indywidualne prowadzone przez wychowawców grupy (wspieranie uzdolnień dziecka, wspieranie w rozwoju poszczególnych umiejętności, np. grafomotoryki lub samodzielności, pomoc w opanowaniu materiału),

- konsultacje z rodzicami prowadzone przez wychowawców i specjalistów,

- zajęcia terapeutyczne w formie indywidualnej lub grupowej (np. logopedyczne, terapia pedagogiczna, terapia SI, zajęcia wspierające kompetencje społeczne i rozwój emocjonalny),

- warsztaty dla rodziców.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna

Przedszkole współpracuje  z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 24, ul. Rzeczypospolitej 14.

W ramach współpracy do placówki przypisany jest zatrudniony w poradni psycholog Agata Kajkowska, który konsultuje się z nauczycielami i specjalistami, udziela im wsparcia, a w poradni pełni rolę osoby kontaktowej i koordynatora dla dzieci z naszej placówki.

Korzystanie z poradni – konsultacje, diagnoza, zajęcia terapeutyczne, warsztaty dla rodziców itd.  – jest również dobrowolne i bezpłatne.

Do poradni rodzice mogą w każdej chwili zgłosić się z własnej inicjatywy, nie jest konieczne żadne polecenie czy skierowanie ze strony przedszkola.

Nasi specjaliści

Aleksandra Lelewska – logopeda  (a.lelewska@gmail.com)

Anna Zuchora – logopeda, pedagog specjalny, nauczyciel wspomagający (azuchora.p424@gmail.com)

Natasza Sołdacka – psycholog, nauczyciel wspomagający, terapeuta SI (nsoldacka@gmail.com)