Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

3-latek w przedszkolu. Jak pomóc maluchowi w adaptacji ?

Chociaż obowiązek przedszkolny dotyczy nieco starszych dzieci, coraz więcej rodziców decyduje się na wcześniejsze wysłanie malucha do przedszkola nawet przed ukończeniem 3-go roku życia. Jak powinna wyglądać adaptacja malucha do przedszkola? Polskie prawo pozwala na zapisanie do przedszkola 3, a nawet 2,5-latka. Musi jednak spełnić pewne wymagania. 

Co powinien umieć 3-latek w przedszkolu ?

 • sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, samodzielnie dmuchać nosek i załatwiać się,
 • znać podstawowe zasady higieny,
 • radzić sobie z ubieraniem oraz jedzeniem,
 • słuchać poleceń i wykonywać je,
 • potrafić bawić się z innymi dziećmi,
 • rozumieć to, że rodzice wrócą po niego później.

A co jeśli Twój 3-letni maluszek nie nabył jeszcze wyżej wymienionych umiejętności? Nie ma w tym nic złego – to zupełnie normalne. Na pewno nauczy się wszystkiego, gdy będzie na to gotowy. Nie posyłaj go jednak do przedszkola, zanim ten moment nie nastąpi, gdyż może go to jedynie kosztować dużo stresu. 

Bunt 3-latka w przedszkolu – jak może się objawiać? 

Aby trzylatek w przedszkolu dobrze się czuł i czerpał korzyści z uczestnictwa w zajęciach oraz zabawach, musi być gotowy na ten krok. Co może się stać, jeśli zapomnisz o właściwej adaptacji 3-latka do przedszkola?  Będzie to skutkować buntem dziecka – mniej lub bardziej świadomym – który może być manifestowany poprzez:

 • marudzenie – może też zdarzyć się tak, że w chwilę po zostawieniu w przedszkolu 3-latek zacznie płakać z tęsknoty za rodzicem i obawy, że już go nie zobaczy;
 • zagubienie 3-latka w życiu przedszkolnym – jeśli malec będzie czuć się nieswojo, może izolować się od innych. Jego zagubienie w nowym otoczeniu rozpoznasz bez problemu, gdyż 3-latek nie będzie bawić się z innymi dziećmi w przedszkolu;
 • odrzucanie autorytetów – nieprzygotowany właściwie 3-latek może nie słuchać nauczyciela w przedszkolu i odmawiać wykonywania poleceń. Może się to okazać kłopotliwe zarówno podczas zabawy i nauki, jak i wtedy, gdy 3-latek w przedszkolu nie będzie chciał leżakować i jeść wraz z innymi dziećmi;
 • agresję u 3-latka w przedszkolu – niepokój związany z nową sytuacją może sprawić, że 3-latek będzie niegrzeczny w przedszkolu. W jaki sposób będzie się to objawiać? 3-latek może bić inne dzieci w przedszkolu podczas zabawy, a nawet atakować opiekuna.

Adaptacja w przedszkolu - zabawy i inne sposoby na oswojenie nowej sytuacji 

 • Pierwsze dni w przedszkolu 3-latka są kluczowe, by maluch łagodnie wszedł w nową sytuację. Nie da się ukryć, że w przypadku 3-latka w przedszkolu kluczem do sukcesu jest właściwa adaptacja. Jeśli malec zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi, jak wygląda nowe otoczenie i co będzie w nim robił, łatwiej przystosuje się do zasad panujących w tym środowisku.
 • Na czym powinna polegać adaptacja 3-letniego dziecka do przedszkola? Aby 3-latek w przedszkolu nie czuł się zagubiony i przytłoczony, zacznij od nauczenia go stałego rytmu dnia. Jeśli maluch przyzwyczai się do wstawania, jedzenia posiłków, bawienia się i drzemania o konkretnych godzinach, nie będzie mieć problemów z robieniem tego samego w przedszkolu.
 • Przed pierwszymi dniami w przedszkolu 3-latka, wytłumacz dziecku, dlaczego musicie się rozstać i kiedy po niego wrócisz. Jeśli dziecko będzie pewne, że mama lub tata zabiorą go do domu za kilka godzin, łatwiej zniesie rozłąkę. Ponadto, z trzylatkiem w przedszkolu staraj się żegnać tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej będzie trwać pożegnanie w drzwiach przedszkolnej sali, tym większe ryzyko, że maluch nie będzie chciał rozstać się z Tobą.
 • Jakich błędów nie popełniać w czasie pierwszych dni trzylatka w przedszkolu? Uważaj na to, by nie obiecywać dziecku nagrody materialnej za to, że wytrzyma kilka godzin bez Ciebie. Dlaczego to zły pomysł? Po pierwsze, zrzucasz na jego barki dużą odpowiedzialność, która jest przytłaczająca dla 3-latka w przedszkolu. Po drugie, z każdym kolejnym „dużym krokiem” dziecko będzie oczekiwać coraz większych nagród.
 • Nie zrażaj się też pierwszymi niepowodzeniami i nie rezygnuj po kilku ciężkich dniach. Oswojenie się z nowym miejscem wymaga czasu, a rezygnacja i powtarzanie tego samego po jakimś czasie to tylko dodatkowa dawka negatywnych emocji i doświadczeń. Jeśli maluch źle znosi początki swojej przedszkolnej drogi, zostawiaj go tam krócej, ale nie odpuszczaj całkowicie.
 • Pierwsze dni 3-latka w przedszkolu mogą nie należeć do najłatwiejszych. Postaraj się więc zadbać o dobry nastrój maluszka po powrocie do domu. W odprężeniu się po dniu pełnym wrażeń pomoże np. zabawa podczas wieczornej kąpieli. 

Adaptacja w przedszkolu to też zabawy - na przykład urządzenie w domu misiowego przedszkola. Zabawa dla 3-latka w przedszkolu pozwoli oswoić nową sytuację i dostrzec jej pozytywne aspekty. W końcu 3-latek w przedszkolu poznaje nowe dzieci i zabawy, rozwija się, a po powrocie do domu - może opowiedzieć swoje wrażenia.