Logopeda
Przedszkole nr 424 im Królowej Marysieńki w Warszawie
Organizacja logopedycznych badań przesiewowych i opieki logopedycznej w roku szkolnym 2024/2025
1. Organizacja badań przesiewowych
Opiekę logopedyczną w przedszkolu sprawuje mgr Aleksandra Lelewska.
We wrześniu b.r. w placówce prowadzone są badania przesiewowe mowy w grupach II-XI.
Na udział w badaniu nie jest potrzebna zgoda rodziców, gdyż obowiązek ich przeprowadzenia wynika z przepisów.
Wynik badania zostanie przekazany rodzicowi w zaklejonej kopercie poprzez wychowawcę grupy. Rodzic podpisuje otrzymanie wyniku.
Informację otrzymają jedynie rodzice dzieci, u których logopeda zauważy trudności wymagające interwencji logopedy lub innego specjalisty.
2. Przeprowadzanie badań przesiewowych
W badaniu uczestniczą jedynie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych.
Dzieci będą zabierane na badanie przez logopedę w czasie przebywania dziecka w placówce. Termin przeprowadzenia badania dzieci z konkretnej grupy zostanie ustalony przez logopedę z wychowawcą grupy.
Badanie odbywa się w gabinecie logopedycznym.
Badanie przeprowadzane jest w formie zabawy i rozmowy, obejmuje badanie i obserwację takich sfer jak artykulacja, umiejętność rozumienia i tworzenia wypowiedzi słownych, ocenę słownika dziecka, warunków anatomicznych i funkcjonalnych aparatu artykulacyjnego.
3. Formy udzielania pomocy logopedycznej
Udzielanie pomocy logopedycznej może mieć formę zajęć logopedycznych lub cyklicznych konsultacji z rodzicami i przekazywania instrukcji do pracy z dzieckiem w domu. O formie udzielanej pomocy decyduje logopeda, biorąc pod uwagę stan potrzeb dziecka oraz możliwości organizacyjne.
Pierwszeństwo w kwalifikacji do terapii mają dzieci z orzeczeniami wydanymi przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, następnie dzieci 6-letnie.
Po zakończeniu konsultacji w wyznaczonym dla rodziców terminie i zakwalifikowaniu dzieci na terapię logopedyczną, rozpoczynają się regularne zajęcia w gabinecie logopedycznym. W tym momencie nie ma już możliwości dołączenia na zajęcia kolejnych dzieci (nie dotyczy dzieci, które uzyskają od poradni psychologiczno-pedagogicznej orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego).
Prosimy o niezwłoczne dostarczanie posiadanej przez Państwa dokumentacji dotyczącej potrzeb i rozwoju dziecka do wychowawców grup.
4. Opieka logopedyczna w grupach dzieci 3-letnich
W grupie trzylatków nie prowadzi się badań przesiewowych mowy a jedynie obserwacje nauczyciela, logopedy, pedagoga oraz psychologa. W przypadku zauważenia dużych nieprawidłowości w zakresie komunikacji, logopeda będzie indywidualnie kontaktował się z rodzicami.
Rodzice którzy chcieliby skonsultować rozwój mowy swojego dziecka z logopedą proszeni są o kontakt w ramach konsultacji logopedycznych.
5. Kontakt z rodzicami
Z cotygodniowych konsultacji logopedycznych skorzystać mogą wszyscy rodzice, niezależnie od wieku dziecka ( po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową - alelewska@eduwarszawa.pl
Kontakt do logopedy znajduje się na tablicy logopedycznej przy wejściu do przedszkola, jest również zamieszczony na stronie internetowej przedszkola. Serdecznie zapraszam/
Aleksandra Lelewska